RFID-lite v2
Nové vlastnosti
Druhá verze programu (neboli verze full) obsahuje následující novinky oproti první verzi:- Podpora více čteček v systému
- Skupiny čipů
- Časové filtry
Jak aplikace vypadá a funguje
Hlavní okno zůstává téměř beze změny. Přidali jsme nabídku Seznamy, ve které najdete Skupiny čipů i Časové filtry, dvě hlavní nové vlastnosti této verze programu.
Nejprve si rozebereme Skupiny čipů.
Abychom mohli čipy přidávat do skupin, musíme nejprve definovat své skupiny čipů, tedy přidat je do seznamu skupin. Tato operace se provádí tlačítkem Nová skupina nebo klávesovou zkratkou CTRL+A. Dále stačí vyplnit název skupiny:
Když máme seznam čipů připravený, můžeme začít čipy přidávat do skupin. Zařazení čipu do skupiny je velice jednoduché, stačí při vytváření nového záznamu s čipem nebo při úpravě záznamu zaškrtnout příslušné skupiny, do kterých by měl čip patřit.
A k čemu je to dobré? při odesílání čipů do čtečky si můžeme vybrat konkrétní skupinu/y čipů, kterou chceme do čtečky poslat. Takto si můžeme definovat oblasti přístupů (= skupiny čipů) a na konkrétní čtečku pak poslat jen čipy z určité vybrané skupiny.
Časové filtry
Další novinkou jsou časové filtry. U přístupového systému je občas potřeba definovat časy, během kterých je čipu povolen přístup. Příkladem může být budova kanceláře, kam zaměstnanci chodí jen v průběhu pracovní doby, ale mimo tento čas by se se svým čipem neměli dostat dovnitř.
Pro tyto účely máme speciální verzi čtečky s podporou časových filtrů. Nejprve se podíváme na to, jak se s časovými filtry pracuje v programu RFID-lite:
Stejně jako je tomu u ostatních operací, okno se seznamem časových filtrů dovoluje Přidávat/Měnit/Odebírat, tentokráte se jedná o časové filtry.
Okno pro přidání/editaci nového filtru vypadá na první pohled možná chaoticky, ale je členěno podle jednoduchého klíče. Jako první bychom měli vyplnit název našeho nového časového filtru. Řekněme, že budeme chtít vytvořit pravidlo pro pracovní dobu, tedy každý všední den. Filtr tedy nazvěme například Pracovní doba nebo Všední den. Podle tohoto názvu následně najdeme časový filtr v seznamu, takže by měl pokud možno vystihovat o jakou dobu se jedná...
Dále okno vyplňuje celkem 28 políček pro vyplnění času. Na každý den máme možnost definovat dva časové intervaly, kdy má být povolený přístup. Tento počet časů odpovídá schopnostem naší čtečky s podporou časových filtrů.
Po vytvoření časového filtru se objeví náš název filtru v seznamu.
Na závěr ještě zmiňovaná podpora více čteček
Oproti základní verzi programu přibyl seznam čteček velice podobný ostatním seznamům. Dostupný je přes tlačítko Upravit adresu, jako tomu bylo dříve, ovšem místo okna s údaji o jedné konkrétní čtečce máme možnost spravovat čteček více.
Okno s informacemi o čtečce je rovněž mírně rozšířeno a to o panel Schopnosti čtečky, který v současné době obsahuje jen funkci Časové filtry. Bez zaškrtnuté schopnosti časových filtrů se do čtečky nebudou posílat všechny potřebné údaje pro správný chod časových filtrů!!!
Všechny úpravy je potřeba uložit!